Отговор дава опитен акушер-гинеколог (част 2)
Бременна в очакване на раждането. Снимка: Getty
Въпросите, които вълнуват всяка родилка са различни, дори и ако тя е ходила на школа за бъдещи родители. Те възникват дори по време на самото раждане.
Често говорим за проблеми, свързани с раждането. Разказвали сме за това как една жена може да определи кога е време да отиде в родилния дом, какво обезболяване може да й предложат, защо се прави стимулация на раждането и какви са показанията за цезарово сечение.
В първата част на материала отговорихме на 3 по-нетрадиционни въпроса. Сега опитен акушер-гинеколог продължава с отговорите.
Мога ли да ям по време на раждане, защото процесът може да продължи до един ден?
Да, раждането понякога може да бъде дълъг процес, така че определено препоръчваме пациентката да не ограничава приема на течности. Тоест можете да пие вода през целия период на раждане.
Що се отнася до твърдата храна – тя опредено не се препоръчва. Налага се да се ограничите само до течна храна.
Жената може да яде преди активната фаза на раждането, с други думи преди да са започнали напъните.
Бебето винаги ли изплаква, след като се роди. Ако не плаче, това предупредителен знак ли е?
Най-често научаваме, че бебто се е родило, когато чуем неговия плач. Така то известява, че е дошло на бял свят.
Но понякога веднага след раждането се случва то да остане свързано по-дълго с пъпната връв и ако практикуваме отложено клампиране на пъпната връв, може да не заплаче.
Когато бебето е на пъпната връв, кислородът продължава да тече и то може да мълчи. Ще изплаче по-късно, когато пъпната връв бъде прерязана.
Ако няма противопоказания, във всички съвременни родилни отделения се използва така наречения „златен час“ .
При раждането на бебето се поставя директно върху гърдите на майката поне за поне 60 минути – кожа да кожа.
Защо е нужно това?
В този момент се установява първият контакт между майката и бебето. От полза е и за двете страни: бебето трябва да се адаптира към околната среда, а при майката започват хормонални и психологически процеси, които градят майчините инстинкти.Именно тогава се поставят основите на онази уникална емоционална връзка между майката и новороденото, която е важна за нормалното развитие на детето.
Ако се е наложила епизиотомия, как се облекчават болките по време на зашиването?
Епизиотомията е операция, при която се прави разрез на перинеума. Извършва се само по строги показания и най-често, когато в процеса на раждане, детето започне да страда.
Когато лекарят установи фетален дистрес и за да ускори раждането, разрязва перинеума. Всичко това се съгласува с родилката и не се извършва, без тя да бъде уведомена.
След това, при зашиване, се използва локална упойка - (епидурална) анестезия. Ако е необходимо, болката може да се успокои локално или интравенозно.
Във всеки случай, при необходимост от извършване на някакви манипулации или операции, от спешното отделение до родилната зала, родилката трябва да даде информирано съгласие.
За бъдещата майка е много важно да намери правилния родилен дом, където медицинският персонал ще се съобрази с нейните желания и ще намерят общ език.
Раждането на здраво бебе е обща цел на майката и медицинския персонал.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари